Postanowiliśmy w tym roku szkolnym, w celu wyposażenia naszych uczniów w wiedzę o zdrowym żywieniu ,wziąć udział w realizacji projektu Junior Edu Żywienie- bis.
Projekt Junior-Edu-Żywienie (JEŻ-bis) realizowany jest przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. dr hab. Krystyny Gutkowskiej z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie. Czas projektu obejmuje lata 2024 i 2025.
Projekt jest kontynuacją prowadzonego w latach 2022-2023 w całej Polsce, w 2200 szkołach podstawowych, projektu „Przeprowadzenie badań naukowych z zakresu żywienia dzieci i młodzieży oraz opracowanie i wdrożenie programu edukacji żywieniowej uczniów klas I-VI szkół podstawowych. Akronim: Junior – Edu-Żywienie (JEŻ)”.
Realizatorem tego zadania był Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka (INoŻCz) Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego-PZH-PIB w Warszawie.
Zadanie zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
I edycja projektu w czerwcu 2024 roku uzyskała honorowe wyróżnienie Kapituły Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
Cele projektu Junior-Edu-Żywienie (JEŻ-bis)
► propagowanie, ewaluowanie i implementowanie do praktyki szkolnej rezultatów I edycji projektu Junior- Edu-Żywienie (JEŻ)
► uzupełnienia części badawczej projektu poprzez uwzględnienie uczniów klas VII-VIII, ich rodziców i nauczycieli – badania ilościowe i jakościowe z wykorzystaniem opracowanych kwestionariuszy i scenariuszy moderacji oraz badania antropometryczne i składu ciała uczniów
► badania z zakresu marnotrawstwa żywności szkołach i domach rodzinnych uczniów
► opracowanie publikacji popularno-naukowej dla szkół podstawowych propagującej „Dobre praktyki edukacji żywieniowej”
Plany projektu na lata 2024-2025
► dalsze monitorowanie wiedzy, zachowań żywieniowych i stanu odżywienia, a także skali zaburzeń odżywiania wśród uczniów szkół podstawowych klas VII-VIII, oraz uzyskanie opinii nauczycieli i rodziców z tego zakresu z uwzględnieniem skali marnotrawstwa żywności i dobrych praktyk edukacji żywieniowej
► uzupełnienie badań wśród uczniów klas VII-VIII składu ciała (zwartość tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała, wody) w celu opracowania normatywnych wartości tych parametrów w populacji dzieci i młodzieży w wieku 7-14 lat
► popularyzację uzyskanych wyników badań wśród przedstawicieli systemu oświatowego, a w tym zwłaszcza szkół podstawowych poprzez organizację 16 konferencji w każdym województwie
► implementację i ewaluację dotychczas przygotowanych materiałów edukacyjnych oraz przygotowanie kolejnych materiałów edukacyjnych, takich jak filmy edukacyjne pod nazwą „Moc żywności i żywienia” oraz publikacje popularno-naukowe do wykorzystania w pracy dydaktycznej przez nauczycieli
► upowszechnienie przygotowanych materiałów edukacyjnych wśród szkół podstawowych w całej Polsce
► przeprowadzenie badań z zakresu marnotrawstwa żywności wśród uczniów i opracowanie publikacji popularno-naukowej „Dobre praktyki niemarnowania żywności” oraz przeprowadzenie ogólnopolskiego konkursu dla uczniów nt. „Żywności nie marnuję, planetę szanuję”
► przeprowadzenie ogólnopolskiego konkursu dla nauczycieli „Edukator żywienia” i opracowanie publikacji popularno-naukowej w postaci przewodnika pt. „Dobre praktyki edukacji żywieniowej”
► zwiększenie liczby przeszkolonych nauczycieli z zakresu żywności i żywienia
► opracowanie programu studiów podyplomowych z zakresu „Edukacji zdrowotnej” i zaoferowanie ich jako możliwości uzyskania kompetencji dla nauczycieli planujących realizację zajęć w przedmiocie „Edukacja zdrowotna”
Korzyści z przystąpienia do programu:
Rozwój kadry dydaktycznej:
Udział w programie pozwala nauczycielom na doskonalenie kompetencji zawodowych poprzez uczestnictwo w specjalistycznych, bezpłatnych szkoleniach i warsztatach prowadzonych przez ekspertów z zakresu żywności i żywienia, potwierdzonych certyfikatem wydanym przez SGGW, co może być przydatne w procedurach awansowych. Aktywne uczestnictwo w programie rozszerzy wiedzę nauczycieli z zakresu nauki o żywieniu człowieka w wieloaspektowym kontekście 12 mocy żywieniowych oraz udoskonali umiejętności jej praktycznego wykorzystania na zajęciach z uczniami.
Pozyskanie wiarygodnych i kompleksowych materiałów edukacyjnych:
Nauczyciele mają możliwość korzystania z wiarygodnych, przygotowanych przez ekspertów materiałów dydaktycznych (monografii, scenariuszy lekcji wraz z prezentacjami, komiksu, aplikacji EDU-APPKA, filmów edukacyjnych) dotyczących żywności i żywienia w aspekcie m.in. wpływu na zdrowie oraz środowisko, co pozwoli na bardziej efektywne i atrakcyjne prowadzenie zajęć z uczniami z zakresu edukacji żywieniowej.
Wsparcie merytoryczne:
Program zapewnia wsparcie merytoryczne oraz dostęp do najnowszych badań i publikacji z zakresu żywności i żywienia, co umożliwi nauczycielom optymalne planowanie i realizację zajęć z uczniami.
Współpraca i wymiana doświadczeń:
Udział w programie stwarza okazję do współpracy i wymiany doświadczeń z innymi nauczycielami ze szkół podstawowych oraz daje możliwość współpracy ze środowiskiem akademickim, co może prowadzić do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w codziennej pracy dydaktycznej. Nawiązanie kontaktów z uczelnią, może zaowocować wspólnymi badaniami naukowymi oraz organizacją zajęć w laboratoriach, a także przyczynić się do rozbudzenia w uczniach chęci studiowania i wyboru kierunku studiów w obszarze żywności, żywienia i zdrowia.
Wpływ na zdrowie uczniów:
Nauczyciele mogą bezpośrednio przyczynić się do poprawy zdrowia swoich uczniów, uczulając ich na unikanie zachowań niesprzyjających dobremu samopoczuciu i sprawności fizycznej, dzięki czemu wzrośnie też ich świadomość uczestniczenia w rozwiązywaniu ważnego problemu zdrowia publicznego jakim są choroby dietozależne, w tym nadwagi i otyłości, zaburzeń odżywiania wśród dzieci i młodzieży, co jest szczególnie ważne w pracy zawodowej.
Podniesienie prestiżu szkoły:
Aktywne uczestnictwo w programie może podnieść prestiż szkoły w środowisku lokalnym, pokazując zaangażowanie placówki w promowanie zdrowego stylu życia i dbałość o zdrowie uczniów oraz ich rodzin. Szkoła uzyskuje tym samym wizerunek instytucji odpowiedzialnej społecznie, a także promującej zdrowie.